*Obraz olejny Oskar Robert Dogarth „Barokowe kwiaty”

Peonie są najczęściej różowe. Za to zawsze są romantyczne, subtelne i dziewczęce. Ale nie tak po prostu dziewczęce, jak bywa stokrotka. Peonie to szlachetne królewny, arystokratki, bardziej przypominają falbanki hrabianki niż bosą pasterkę w ludowych koronkach. Nawet polane smoczą posoką nadal będą lirycznie delikatne, nie tracąc swej niewinności i barokowej aury. W rokokowych bukietach peonie wiodły prym, niczym primabaleriny dekoracyjności i przepychu epoki.

Tymczasem, tu i teraz, w epoce ścierania się minimalistycznych nurtów z fantazjami na temat epok minionych, peonie weszły do wnętrz z nową siłą i nowoczesną nonszalancją. We wnętrzach dla dzieci zaanektowały dekoracje pokoi księżniczek, baletnic, romantycznych dam dworu czy samych królewien. Ze oczywistą wyższością lekceważą pokoje z superbohaterami czy choćby cyber-kosmiczno-mechaniczną nutą. Pojawiają się w pokojach dziewcząt w każdym wieku – od pierwszych pokoików pielęgnacyjnych po nastoletnie indywidualności.

Peonie lubią dominować, dlatego pojawiają się w wersji XXL. Dzięki wrodzonej dekoracyjności pięknie podkreślają minimalizm i prostotę ascetycznych sprzętów, a równocześnie podkreślają klimat boho starych sprzętów w pokojach retro.

Najlepiej prezentują się w stonowanych pudrowych kolorach, jednak również kontrastowa szarość z bielą i czernią nie odbierają im walorów. Doskonale komponują się z dodatkami podkreślającymi ich arystokratyczny charakter: złoto, mosiądz, kryształy, girlandy, chwosty, mięsiste tkaniny, lustra…

Poniżej kilka inspiracji, jak wejść w sezon na peonie ze stylem i przytupem ? Wybór zdjęć z Pinterest

Komentarz

5
  1. Moim zdaniem bardziej pasują do sypialni babci niż dziecka 🙂

  2. Przepiękne kwiaty, idealne na dekorację. Nadają wnętrzom niesamowity urok i charakter.

  3. Jak by moja mama tak mi urządziła pokój to by musiała sama w nim mieszkać.

  4. Bardzo fajne aranżacje! Wolę te bardziej pastelowe:0

  5. Chyba jednak nie zdecydowałabym się na takie ściany 🙂

Co o tym sądzisz? :)