Nie wierzę w parytety, a co więcej, przekonana jestem głęboko, że każda księżniczka jest kowalem swojego losu. Z empirycznych obserwacji młodego pokolenia wynika absolutnie jednoznacznie, że chłopcy częściej stawiają na siłę charakteru, supermoce oraz bohaterskie czyny, podczas gdy dziewczynki czerpią z kosza artystyczno-urodowo-emocjonalnego i bliżej im do estrady, niż poligonu. Trochę mnie to druzgocze, jako kobietę, bo sama, choć nie jestem feministką, miewam ambicje, a część z moich koleżanek ma więcej testosteronu niż niejeden samiec alfa, więc wiem, że nie jesteśmy stworzeni jednoznacznie do przypisanych nam społecznie ról… Dlatego post niniejszy niby o dziewczynkach, ale niech nikt pokrzywdzonym się nie poczuje! Cały wywód sprowadza się do tego, że dziewczynki (w większości) lubią się stroić, przebierać, występować i do tego potrzebne im jest lustro! A lustro w pokoju dziecięcym jest bardzo ciekawym elementem i o tym być miało!

Na różnych etapach życia dziecka lustro pełni inną rolę i warto je do wnętrza wprowadzić świadomie i użytecznie. Na początku, gdy dziecko leży lub pełza, lustro na wysokości jego wzroku stymuluje i zaciekawia. Później prowokuje do wstawania i poruszania oraz zabaw z własnym odbiciem. W wieku kilku lat lustro staje się ekranem, estradą, garderobą, publicznością, wrotami do innego świata pełnego fantazji i czarów… To czas artystek, aktorek, piosenkarek i modelek ? ale też zupełnie serio gimnastyczek, tancerek i baletnic!

Finalnie lustro dojrzewa i dorasta razem z lokatorką pokoju i zajmuje honorowe miejsce w dorosłej garderobie lub na toaletce. Nawet w tej zupełnie już zwykłej i praktycznej roli może dodawać pokojowi mnóstwo uroku i stanowić mocny akcent manifestujący osobowość właścicielki.

Lustro można też potraktować całkowicie lekko, wyłącznie jako element dekoracyjny. Lustrzane powierzchnie mają moc optycznego powiększania pomieszczeń, rozjaśniania ich poprzez odbicie światła i zmiany proporcji albo kształtu wnętrza. Bywa, że są po prostu śliczne a to też ważna motywacja ?

Jedyne, o czym należy pamiętać w kontekście obecności dziecka w pobliżu lustra, to dobre zamocowanie i zadbanie, by dobra zabawa pozostała bezpieczna. A cała reszta to magia i tajemnica: co kryje się po drugiej stronie? ?

Wszystkie zdjęcia pochodzą z Pinterest.

Komentarz

8
 1. Pamiętam, że jak byłam małą dziewczynką lubiłam się przebierać w ubrania Mamy i tańczyć przed lustrem 🙂

 2. Ja na szczęście nie muszę stawać przed takim dylematem, ponieważ mam dwóch synków.
  Jednak aranżacje z lustrami są bardzo ładne. 🙂

  • Room Rebel

   dla chłopaków też może być coś fajnego – te w kształcie okularów? super dodatek i rozjaśnienie wnętrza 🙂

 3. Zdjęcia są przepiękne:D osobiście nie mam nic przeciwko lustrom w pokoju dziecka, moja 5 -letnia córka ma i jest nim zachwycona, ciągle się w nim przegląda. Fakt, notorycznie jest brudne, ale radość bezcenna:)

 4. Ciekawy pomysł, ale faktycznie warty zastanowienia się 🙂

 5. A czemu nie… są w sprzedaży bezpieczne lustra, nie produkowane ze szkła. U dziecka jak najbardziej trzeba wyrobić nawyk dbania o siebie. I wcale nie u dziewczynek – one mają to we krwi 😀 ale w szczególności u chłopców

Co o tym sądzisz? :)