Filc to czysta wełna. Doskonały izolator termiczny i akustyczny. Wykorzystywany był przed tysiącami lat zanim rozwinęła się sztuka tkactwa. Do niedawna przaśnie kojarzony z gumiakami lub podkładkami do mebli, dziś przebojem zdobywa świat mody i designu.

Początkowo zarezerwowany dla artystów i rękodzielników, filc stał się materiałem stosowanym z upodobaniem przez projektantów i dekoratorów wnętrz. Kolorowy, plastyczny,  ekologiczny, trwały, tani… czego chcieć więcej? Filc adaptuje się we wnętrzach nowoczesnych i klasycznych, potrafi być surowo ascetyczny ale równie dobrze sprawdza się w ciepłych naturalnych aranżacjach i barwnych pokojach dziecięcych.

W zależności od zastosowanej techniki filc może być miękki i delikatny lub twardy i bardzo trwały. Nowoczesna technologia pozwala wykorzystywać ten pozornie archaiczny materiał w pełnej palecie wnętrzarskich odsłon: począwszy od dywanów, tapicerek meblowych, poprzez kosze, pojemniki, wszelkiego rodzaju podkładki i bieżniki, po abażury, wiszące mobile, dekoracje ścienne i zabawki a nawet samodzielne meble.

Niewiele materiałów oferuje tak szerokie możliwości twórcze, jak filc. W dziecięcych pokojach, gdzie liczy się nie tylko kolor i fantazja, ale też bezpieczeństwo i funkcjonalność, filc sprawdza się doskonale.

Jego właściwości pozwalają designerom na tworzenie atrakcyjnych dywanów i mat podłogowych, zawierających fascynujące dla dzieci elementy 3D – puzzle, wycinanki, kwiatki, kulki. Miłe w dotyku i doskonale izolujące od chłodnej podłogi filcowe dywany dodatkowo stanowią więc tło i inspirację do zabawy.

Modne ostatnio mobile zdobią okna, przestrzenie nad dziecięcymi łóżeczkami, dodają uroku elementom oświetlenia.

Filcowe pojemniki sprawdzają się do przechowywania niemowlęcych akcesoriów a z czasem zabawek. Nie mają ostrych kantów ani krawędzi, są lekkie i miękkie. Młody użytkownik może bez obaw wywracać się na nie, czy ściągać je z półek, bez ryzyka kontuzji.

Filcowe dodatki dziecięce mogą jednocześnie bawić, uczyć i dekorować. Coraz więcej pojawia się na filcowym rynku propozycji posiadających dodatkowe walory edukacyjne: gry, mapy, alfabety, cyfry, układanki itp.

O filcu warto pomyśleć też jako o tworzywie idealnym do własnych kreatywnych zabaw z dzieckiem. Miękki filc idealnie daje się wycinać, dziurkować, kleić, formować, aplikować, zszywać, haftować  itp. Wystarczy trochę czasu i fantazji a pokój dziecięcy zyska nowe filcowe oblicze.

  

Domek z filcu TUTAJ, Dywany z kulek filcowych TUTAJ,  Lampa falująca TUTAJ, Lampa stojaca TUTAJ, Żyrandol z filcu TUTAJ, Organizer TUTAJ, Różowe żyrandole TUTAJ, Organizer TUTAJ, Kopalnia wszystkiego TUTAJ, Kosze na zabawki z aplikacjami z filcu i Pufa TUTAJ, Ryba TUTAJ, Dywan TUTAJ

Wybór foto z Pinterest

Komentarz

12
 1. Świetne inspiracje. Zainteresował mnie dywan filcowy jednak obawiam się, że pielęgnacja mogłaby okazać się trochę problemowa.

 2. Filcowe dodatki świetnie się prezentują. Ten materiał to zdecydowanie jeden z moich ulubionych.

 3. Uwielbiam filc! Właśnie szyję mate podłogowa dla mojego brzdaca z tego właśnie materiału ☺️

  • Room Rebel

   o to ciekawe – podrzucisz potem zdjęcia? albo jakiś link 🙂

 4. Filc jest suuuper, a ten dywan z autkami to czuję że zająłby dziecko na długie godziny 🙂

  • Room Rebel

   ja to myślę, że bardziej rodzice właśnie by siedzieli, żeby poukładać 🙂 a potem wpada dziecko i 30 sekund mija i trzeba zaczynać od początku 🙂

 5. Mega pomysły 🙂 Żebym tylko jeszcze miała czas żeby je zrobić.

 6. Świetne pomysły 😉

 7. Bardzo lubię filcowe organizery. Mam w domu przynajmniej kilka 🙂 Ten dywan z samochodzikami jest uroczy 🙂

 8. Mam jedną torebkę filcową i bardzo ją lubię, tylko cały czas się zastanawiam, jak ją prać. Boję się, że się rozleci…

 9. Dekoracje z filcu tym bardziej w pokoju dziecka wyglądają cudnie 🙂

Co o tym sądzisz? :)