Pomysły na półki w pokoju dziecięcym

Pokoik dziecięcy to cały wszechświat, w którym mieści się „wielkie wszystko”. I to wszystko jakoś trzeba upakować w niewielkiej na ogół przestrzeni. Dlatego warto wykorzystać każdy centymetr i zagospodarować nawet ściany.

Jakie półki wybrać do pokoju dziecięcego? Room Rebel podpowiada, jakie są opcje.

 1. System string – nadzwyczaj stylowa i modna propozycja w stylu vintage. System składa się z klasycznych drewnianych półek lub modułów zamykanych, opartych na drucianych wspornikach. Można się bawić kolorami, można regulować wysokości półek. Lekkie i subtelne rozwiązanie do wnętrz o zróżnicowanym charakterze. Istotną zaletą jest uniwersalny charakter tego systemu, może służyć od kołyski do studiów.
 2. Loftowe druciaki – rozwinięcie trendu na metalowe kosze i organizery. Pólki przypominają je konstrukcją – metalowe plecionki powieszone na ścianie są bardzo dekoracyjne, ale raczej nie nadają się na ciężki ładunek – sprawdzą się pod pluszakami ale raczej nie książkami.
 3. Systemy na szynach – niczym z garderoby lub spiżarni – na szynach przytwierdzonych do ściany półki mocowane są mobilnie z regulacją wysokości w zależności od potrzeb. Wytrzymają sporo: książki, pudełka, klocki itp. Bardzo praktyczne, ale trudne do oswojenia ze względu na bardzo magazynowy charakter.
 4. Kubiki geometryczne – dostępne w wielu rozmiarach, kolorach i wariantach wykończenia (drewniane, plastikowe, mdf, stal). Kwadraty, prostokąty a nawet trójkąty i koła z plecami lub bez. Można z nich tworzyć kompozycje na ścianach, grupować, układać figury. Zróżnicowana wytrzymałość na ciężar.
 5. Półki klasyczne – najbardziej tradycyjne półki na wspornikach. Mogą być różnej grubości i z różnych materiałów a wsporniki od najprostszych technicznych po nadzwyczaj ozdobne i zabawne. Duże pole do popisu dla kreatywności. Duża wytrzymałość i walor praktyczny.
 6. Regały modułowe – w każdym sklepie meblowym. Wysokie, niskie, szerokie, wąskie, głębokie i płytkie. Uniwersalne i klasyczne. Idealne jako baza do uzupełniania bardziej kreatywnymi elementami lub do przeróbek w bardziej szlachetne wersje – królem tej kategorii jest Ikeowski Billy…
 7. Dekoracyjne – domki, plastry miodu, kuchenne półeczki witrynki na książeczki i rynienki na obrazki – jest mnóstwo ślicznych półeczek, które dodadzą pokoikowi uroku, jednak stanowią bardziej wisienkę na torcie niż jego bazę – skup się na półkach, które będą praktyczne i a te zostaw na deser niczym posypkę do lodów J
 8. Plexi – przezroczyste tworzywo idealne do ekspozycji kolekcji samochodzików, figurek czy lekkich drobiazgów. Delikatne, lekkie, dekoracyjne.
 9. Regały i półki na miarę – o zaletach rozwiązań szytych na miarę pod konkretny pokój chyba nie ma sensu się rozwodzić. To jak wizyta u krawca – kroi wedle potrzeb i możliwości i daje pełną gwarancję niepowtarzalności projektu oraz jakości.
 10. Cegła lub płyta G-K – konstrukcje na stałe związane ze ścianą, mogą być niezwykle dekoracyjne, niewątpliwie są wytrzymałe ale zmiany wymagają sporego wysiłku.
 11. DIY / recyclingowe – mnóstwo możliwości – półki da się zrobić z tylu rzeczy, że nie da się ich wszystkich wymienić: ze starych skrzynek, palet, drewnianych pudełek po produktach spożywczych, z wioseł, deskorolek, a nawet z drabiny…

UWAGA: planując rozkład półek klęknij lub kucnij w pokoju swojego dziecka i dopiero zacznij się zastanawiać, co dalej. Twój punkt widzenia i zasięg rąk znacznie różnią się od możliwości młodego lokatora pokoju – weź to pod uwagę, by korzystanie z półek było wygodne dla wszystkich.

 

polki1 polki2 polki3 polki4

Komentarz

0

Co o tym sądzisz? :)