Najpierw jest grzechotka, przytulanka, gryzak i może coś do kąpieli. A potem rusza lawina i zabawki są wszędzie. Jest ich coraz więcej, przybywają nowe, starych nie ubywa i łatwo utonąć. Dlatego dziś przybywam z odsieczą i doradzam, jak wybrać najlepsze metody przechowywania zabawek.

Jak się do tego zabrać?

  1. Spróbuj posegregować zabawki w grupy, które mogą być wspólnie składowane. Rozdziel więc: książeczki, miękkie pluszaki, lalki (i ich ciuchy), figurki, klocki drewniane, małe plastikowe klocki jedynej słusznej marki J, instrumenty, serwisy i wyposażenie kuchenne, pojazdy małe i duże, tory, piłki i inne zabawki sportowe, gry planszowe, stroje i akcesoria do przebieranek, kolekcje skarbów typu żołędzie, koraliki itp.
  2. Zastanów się, ile przestrzeni wymagają poszczególne grupy zabawek, by spokojnie się pomieścić. Czy potrzebujesz wielu małych pojemników, czy może kilka dużych załatwi sprawę bo Twoje dziecko ma bardzo sprecyzowane upodobania i gardzi klockami, więc ma ich mało, ale ma za to imponującą kolekcję pluszowych koni?
  3. Pomyśl, które zabawki podczas przechowywania wymagają twardej ramy? Klocki, twarde obiekty, coś co może się połamać – dla tych zabawek stworzone są wszelkie sztywne pojemniki, plastikowe pudła, drewniane skrzynki, metalowe puszki. Którym zabawkom wystarczy miękka oprawa bo same są miękkie, lekkie albo kompletnie im nie przeszkadza zgniatanie: pluszaki, tekstylne worki, papierowe torby, dziergane kosze…
  4. Weź pod uwagę, ile ważą poszczególne zabawki. Jeśli Twoje dziecko ma upodobanie do drewnianych klocków i z kilku kompletów buduje regularne miasta, raczej nie próbuj wszystkich zmieścić w jednym pudle, bo nawet Tobie podniesienie ich sprawi trudność a dno pojemnika może tego nie wytrzymać. Ewentualnie weź pod uwagę skrzynie na kółkach, żeby dziecko było w stanie przemieszczać się z ciężarem bez ryzyka postradania zdrowia. Natomiast spore ale lekkie przytulanki można z powodzeniem wrzucić do wielkiego worka, który pomimo objętości nie przygniecie nikomu niczego.
  5. Kolekcje składające się z wielu drobiazgów posegreguj z dzieckiem do małych pojemników: walizeczki, plastikowe i szklane słoje, kartonowe pudełka, woreczki itp. Można je stawiać na półkach, parapetach, stolikach a można też schować w większych pojemnikach lub szafkach czy szufladach. Wytłumacz dziecku, że nie tylko utrzymacie w ten sposób porządek, ale zadbacie o samą kolekcję: nic się nie zniszczy ani nie zgubi, jeśli będzie bezpiecznie oddzielone od innych drobiazgów i zawsze będzie łatwo po nie sięgnąć.
  6. Zabawki najlepiej przechowywać w miejscu łatwo dostępnym dla dziecka. Nie tylko ze względu na jego bezpieczeństwo: żeby nie spadł mu na głowę karton z klockami, ale również żeby dziecko od małego uczyło się, ze przedmioty mają swoje miejsce i po zabawie należy je samodzielnie tam odłożyć. Wybierz więc takie miejsca, które adekwatnie do wieku i możliwości Twojej pociechy będą osiągalne i wygodne. Niech ciężkie zabawki i pudła staną na podłodze, pod łóżkiem, na niskich półkach a te lżejsze niech pną się coraz wyżej.
  7. Wykorzystaj ściany: haczyki, drabinki, wieszaczki – to wszystko może pomóc dziecku i Tobie w segregowaniu i sprzątaniu. Niech więc zawisną worki, tekstylne koszyki, organizery z kieszeniami a w nich znajdą swe miejsce drobne lekkie rzeczy, po które wygodnie będzie sięgać maluchowi.
  8. Na sam koniec zastanów się nad wyborem stylistyki. Zapewne motywy i kolory, które już pojawiają się w pokoju Twojego dziecka można wykorzystać również na pojemnikach do przechowywania zabawek. I wcale nie chodzi o to, żeby na każdym pudełku uśmiechał się np. Bob Budowniczy, ale skoro już wystąpił w pokoju, to niech pojemniki nawiązują kolorystycznie do jego stroju albo niech udają jego żółtą skrzynkę na narzędzia.
  9. Bawcie się dobrze! Mnóstwo fajnych rozwiązań można przygotować samemu z tego, co już jest w domu: przemalować drewniane skrzynki lub wiklinowe kosze i walizki, okleić kolorowymi foliami pudła z tektury, uszyć materiałowe worki, wydziergać sznurkowe kosze, zaadaptować pojemniczki i puszki po produktach spożywczych a nawet papierowe torby… Powodzenia!

Komentarz

0

Co o tym sądzisz? :)